Abruptio teriminin tıbbi anlamı;

n. Ayrılma.

Abruptio - Ani - Ayırma
Normal yerleşimli fakat yanlış yerleştirilmiş plasentada ani plasenta erken ayrılması; genellikle hamilelikte geç saatlerde görülür, ancak doğum sırasında ortaya çıkabilir. Gebeliğin 24. haftasından önce plasentanın ayrılması, eğer gebelik çok kaybedilecek kadar şiddetli ise, kendiliğinden bir düşük sayılır.

Katkıda bulunan faktörler arasında çoğul gebelikler (büyük çeşitlilik), kronik hipertansif hastalık, uterusa doğrudan travma veya ani amniyotik sıvının salınımı dahildir.

Plasentanın erken ayrılması, ayrılma derecesine göre Sınıf 0 ila Sınıf 3 arasında sınıflandırılır. Grade 0'da anne ve fetus asemptomatiktir. Plasenta incelendiğinde doğum sonrası tanı yapılır ve maternal yüzeye yapışan bir pıhtı bulunur. Grade 1, bazı vajinal kanamalara neden olan ve maternal vital bulgularda değişikliklere neden olan minimal ayrılmadır. Fetal sıkıntı ve hemorajik şok yoktur. Grade 2, fetal distres ve gergin uterusun maternal semptomları ve palpasyona bağlı ağrı belirtilerinin olduğu orta düzeyde bir ayrılmadır. 3. sınıf en ciddi olanıdır. Hemen müdahale edilmeden maternal şok ve fetal ölüme yol açabilecek aşırı ayrılma vardır.

Hasta bakımı. Tedavi ve hasta bakımı, ayrılma derecesine, maternal ve fetal duruma dayanır. Annenin yaşamsal bulguları izlenir ve kan kaybı değerlendirilir. Uterus herhangi bir hassasiyet, gerginlik veya sertlik açısından değerlendirilir. Annenin bildirdiği ağrının yeri ve doğası belirtilmiştir; Örneğin, fundusta yüksek bir keskin bıçaklama ağrısı ayrılık başladığında ortaya çıkabilir. Kasılma ağrısına ek olarak ağrı da önemlidir.

Fetal anoxia'yı sınırlandırmak için anneye oksijen verilebilir. Fetal kalp sesleri, fetal sıkıntı belirtileri açısından izlenir. Hasta vena kava üzerindeki basıncı ve fetal kan beslemesinin daha fazla inhibe edilmesini önlemek için doğum sırasında yatar pozisyonda değil yan pozisyonda tutulur. Vajinal veya pelvik muayeneler ve lavman, plasentanın daha fazla rahatsız edilmesini engellemek için sınırlandırılmıştır.

Grade 2 ve Grade 3 ayırmaları vajinal veya sezaryen ile mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır. Hızlı ve etkili bir müdahale olmadan, ablusio plasenta kanama, şok ve dolaşımdaki kollaps nedeniyle maternal ölüme neden olabilir. Fetal prognoz, doğum ve doğum sırasında fetüsün yaşadığı hipoksinin derecesine bağlıdır.